Obowiązek Informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy:
Załatwianie spraw administracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie
Na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie rodzic i osoby z zewnątrz mogą wejść tylko w bardzo pilnej sprawie,
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania z Sekretariatem Ośrodka. Wszystkie sprawy prosimy w miarę możliwości załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje przestrzeganie procedur zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Wszyscy interesanci proszeni są o wpisanie swoich danych w sekretariacie Ośrodka w rejestrze wejść do szkoły osób z zewnątrz.
Tel. 65 538 85 92 e-mail : soswry@wp.pl
REKRUTACJA 2020/2021
SPECJALNY OŚRODEK
SZKOLNO – WYCHOWAWCZY
w Rydzynie prowadzi w sposób ciągły rekrutację dzieci i młodzieży do następujących typów szkół:
LINKI - szczegółowe informacje o szkołach
Warunkiem dot. przyjęcia do OSW jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na:
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim
- niedosłuch,
- autyzm, zespół Aspergera
- niepełnosprawności sprzężone
Wszelkie informacje odnośnie rekrutacji uzyskają Państwo
w sekretariacie Ośrodka w Rydzynie
nr tel. 65 538 85 92
Zapraszamy!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Wąsoszu
5 kwietnia 2017 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Wąsoszu odbył się II Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Wśród zaproszonych uczestników konkursu byli reprezentanci szkół m.in. z: Wrocławia, Trzebnicy, Oławy, brali też udział uczniowie ze szkoły w Wąsoszu. Reprezentantami naszego Ośrodka byli: Dorota Marcinek oraz Kacper Esner. Brali oni udział w dwóch kategoriach – Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Pomimo, iż poziom konkursu był wysoki, uczestnicy bardzo zaciekle ze sobą rywalizowali. Nasi reprezentanci w obydwóch kategoriach zdobyli I miejsce. Było to dla nich bardzo miłe doświadczenie, zwłaszcza dla Kacpra, który debiutował na scenie. Wykazał się odwagą i wieloma umiejętnościami scenicznymi. Dorota zaś wreszcie przełamała stres i zaprezentowała swoje zdolności wokalne w pełnej krasie! Do szkoły wrócili w wyśmienitych nastrojach z torbami pełnymi pięknych nagród, zmotywowani do dalszej pracy.
Rydzyna na niebiesko
2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczniowie grupy przedszkolnej oraz edukacji wczesnoszkolnej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie świętowali go 4 kwietnia razem z zaproszonymi gośćmi. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w Rydzynie dominował kolor niebieski, który związany jest z morzem, niebem, a także z autyzmem. Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie spotkała się w Rydzyńskim Ośrodku Kultury w Rydzynie. Głównym punktem uroczystości była inscenizacja bajki „Jaś i Małgosia” w wykonaniu Teatrzyku Pompon z Leszna. Potem wszyscy jej uczestnicy wyszli na rynek, aby wspólnie wypuścić w niebo niebieskie balony. Ostatnim punktem świętowania była słodka niespodzianka - wata cukrowa oczywiście w kolorze nieba. Wraz z uczniami i nauczycielami SOSW w Rydzynie oraz miejscowymi przedszkolakami świętowali wicestarosta leszczyński Robert Kasperczak i burmistrz Rydzyny Kornel Malcherek.
Jubileuszowy XXV Konkurs Wiedzy Ekologicznej
W naszym Ośrodku dniu 04 kwietnia 2017 r. odbyła się XXV edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla uczniów placówek kształcenia specjalnego. W konkursie uczestniczyło 5 placówek. Gośćmi konkursu byli Starosta Powiatu Leszczyńskiego Robert Kasperczak, Burmistrz Miasta i Gminy Rydzyna Kornel Malcherek, Nadleśniczy Karczma Borowa Jacek Napieralski, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Powiatu Leszczyńskiego Janusz Perski oraz Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Rydzynie Kornel Klefas. Wszyscy Panowie pracowali w komisjach konkursowych.
Interaktywny plac zabaw „PrzeBUDOWA"
Przez cały marzec w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie był dostępny interaktywny plac zabaw dla dzieci pod nazwą „PrzeBUDOWA”. Przyjechał z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia. Dzieci z grupy I chłopców pod opieką swoich pań wybrały się, aby korzystając z klocków Imagination Playground stworzyć swoje własne budowle. Chłopcy świetnie poradzili sobie z wyzwaniem budując m.in. tor do toczących się po nim piłeczek, motocykle, domy, meble i wiele innych konstrukcji.
Powitanie Wiosny
W dniu 28 marca w Internacie odbyła się impreza integracyjna pod hasłem „Powitanie wiosny”. Na początku wychowankowie pożegnali zimę paląc w ognisku „Marzannę”. Następnie zorganizowane zostały zabawy umysłowe, gdzie zadaniem grup było ułożenie z rozsypanki przysłowia dotyczącego wiosny i odnalezienie w zdaniach ukrytych nazw zwierząt i roślin. Wychowankowie wzięli udział w konkursie na najładniejszy portret „Pani Wiosny”. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i jednocześnie estetycznie wykonane. Chętni wychowankowie mieli okazję uczestniczyć w zabawach chustą animacyjną. Podsumowaniem imprezy integracyjnej była degustacja grillowanych kiełbasek. Wszystkim dopisywały dobre humory i wspaniała pogoda.
Wieści z przedszkola
Dzięki zajęciom plastycznym, muzycznym i tanecznym pojawia się u dzieci ciekawość, swoboda działania, radość z efektu, wiara w siebie, poczucie sprawstwa. Zabawy z instrumentami pozwalają odreagować nagromadzone emocje, ćwiczą koncentrację uwagi i uważne słuchanie, kształtują wrażliwość Tańce zaspakajają naturalne potrzeby psychoruchowe, regulują emocje, pozwalają rozładować energię. Nasze przedszkolaki korzystają z tych wszystkich dobrodziejstw, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Przedszkolaki robią też ogromne postępy podczas zajęć z alpakami. Widać duże przywiązanie i ogromną sympatię do naszych zwierzaków.
W tym miesiącu świętowaliśmy również urodziny Adriana. Nasz skrzat ma już 5 lat. Z tej okazji były przytulańce, odśpiewane głośne sto lat i pyszny czekoladowy tort.
X TURNIEJ TANCA O „ZŁOTĄ NUTKĘ”
W dniu 29 marca 2017 roku odbył się Turniej Tańca o „Złotą nutkę”. W konkursie brało udział 19 zespołów, m. in. z: Poznania, Rawicza, Brzezia, Kościana, Wolsztyna. Grupa z Rydzyny reprezentowała nasz Ośrodek już po raz piąty. Zespół w składzie: Dorota Marcinek, Klaudia Konopka, Izabela Sawicz, Katarzyna Andrzejewska i Patrycja Staniewska, zaprezentował układ taneczny do muzyki z filmu „Gladiator”. Występ naszych uczennic został nagrodzony gromkimi brawami, a jury, podsumowując całe wydarzenie, doceniło kunszt artystyczny naszych dziewczyn. Zdobyły one II miejsce. Należy zwrócić uwagę, iż poziom artystyczny wszystkich grup biorących udział w turnieju był bardzo wysoki.
Kulturalny strój na co dzień i od święta
Jednym z zadań w bieżącym roku szkolnym było wykształcenie u uczniów umiejętności doboru odpowiedniego stroju na różne okazje. Służyły temu pogadanki na lekcjach wychowawczych, a w ich efekcie stworzone zostały plakaty służące poradą naszym podopiecznym jak kulturalnie ubierać się na co dzień i od święta oraz czego nie wypada nosić do szkoły.
III Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny „Rydzyna 2017”
W środę, 29 marca 2017 roku, nasza szkoła gościła uczniów wraz z opiekunami ze szkół w Brzeziu, Górznie i Wschowy. Dwuosobowe zespoły uczestniczyły w III Międzyszkolnym Konkursie Polonistycznym „Rydzyna 2017” dla gimnazjalistów. Drużyny rywalizowały między sobą, rozwiązując zadania z języka polskiego i sprawdzając swoją wiedzę z tego przedmiotu. Umiejętności zespołów były wyrównane, a ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
I miejsce – Zespół Szkół Specjalnych w Górznie
Czytaj więcej: III Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny „Rydzyna 2017”
Wycieczka do Muzeum Okręgowego w Lesznie
W dniu 21 marca 2017 roku wychowankowie gr. I chłopców oraz II dziewcząt uczestniczyli w warsztatach pod hasłem „Zwyczaje i obrzędy Świąt Wielkanocnych”, które odbyły się w Muzeum Okręgowym w Lesznie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zasady obowiązywały niegdyś i nadal obowiązywać powinny w okresie Wielkiego Postu, jak wyglądały często już zapomniane obchody Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia, w jaki sposób tradycyjnie świętuje się Wielkanoc. Uczestnicy zajęć mieli okazję obejrzeć przygotowany do świecenia koszyk wielkanocny i potrawy, które powinny się w nim znaleźć oraz galerię pięknie wykonanych ozdób wielkanocnych. Podsumowaniem warsztatów było samodzielne wykonanie barwnego wianka wielkanocnego.