Obowiązek Informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy:
Załatwianie spraw administracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie
Na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie rodzic i osoby z zewnątrz mogą wejść tylko w bardzo pilnej sprawie,
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania z Sekretariatem Ośrodka. Wszystkie sprawy prosimy w miarę możliwości załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje przestrzeganie procedur zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Wszyscy interesanci proszeni są o wpisanie swoich danych w sekretariacie Ośrodka w rejestrze wejść do szkoły osób z zewnątrz.
Tel. 65 538 85 92 e-mail : soswry@wp.pl
REKRUTACJA 2020/2021
SPECJALNY OŚRODEK
SZKOLNO – WYCHOWAWCZY
w Rydzynie prowadzi w sposób ciągły rekrutację dzieci i młodzieży do następujących typów szkół:
LINKI - szczegółowe informacje o szkołach
Warunkiem dot. przyjęcia do OSW jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na:
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim
- niedosłuch,
- autyzm, zespół Aspergera
- niepełnosprawności sprzężone
Wszelkie informacje odnośnie rekrutacji uzyskają Państwo
w sekretariacie Ośrodka w Rydzynie
nr tel. 65 538 85 92
Zapraszamy!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Wycieczka do przetwórni
W dniu 27 kwietnia 2017 roku gimnazjaliści pierwszych i drugich klas szkoły dla niepełnosprawnych intelektualnie oraz szkoły dla niedosłyszących i niesłyszących, uczestniczyli w wycieczce do zakładu pracy w ramach prowadzonego w naszym Ośrodku doradztwa zawodowego. Dzięki uprzejmości pełnomocnika Zarządu ds. Jakości - Pani Renaty Piaseckiej – nasi wychowankowie zwiedzili przetwórnię owoców i warzyw „Hipsz”, która się mieści na terenie miasteczka Rydzyny.
Matura 2017
Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej w SOSW w Rydzynie 4 maja 2017r. rozpoczęli egzaminy maturalne. Oprócz przedmiotów obowiązkowych abiturienci wybrali geografię z zakresie rozszerzonym.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia!
Pożegnanie uczniów III klasy Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej
W piątek, 28. kwietnia 2017 roku odbył się uroczysty apel z okazji ukończenia nauki przez uczniów klasy III Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Starosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Jarosław Wawrzyniak, Dyrekcja SOSW w Rydzynie: Pani Krystyna Śliwińska, Pani Emilia Katarzyńska, Pani Joanna Winiarska, Pani Agata Jaworska, przedstawiciel Rady Rodziców Pani Małgorzata Góralska, grono pedagogiczne, rodzice oraz uczniowie.
Spotkanie z alpakami
Dzięki zajęciom z alpakami nasze dzieci są odważniejsze. Oswajają się z tym co miękkie, ciepłe, mokre i suche. Poprzez zabawy, przytulanie, czesanie, karmienie, prowadzenie na smyczy stają się radosne, uśmiechnięte i mają poczucie sprawstwa. Dzisiejsze zajęcia odbyły się na placu zabaw i były połączone z dużą porcją ruchu, a więc samo zdrowie.
Pokaz Mody Ekologicznej
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, w Internacie został zorganizowany Pokaz Mody Ekologicznej. W jury zasiedli: pani psycholog Monika Kujawska – Walkowiak, pani pedagog Hanna Jęsiek oraz przedstawiciel Samorządu Internatu – Jakub Andrzejewski. Oceniający zastosowali punktację w skali od 1-6. Do przeglądu zgłosiło się 21 uczestników. Wychowawcy grup solidnie przygotowali swoich podopiecznych do występu – stroje były bardzo pracochłonne, pomysłowe, kolorowe. Każda kreacja miała nadaną nazwę.
Kalambury na wesoło
19.04.2017 roku realizując zadania z Planu Szkoły Promującej Zdrowie, odbyło się spotkanie integracyjne „Kalambury na wesoło”. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie wychowankom, że nasze zachowania mówią tyle samo , co nasz język, że komunikacja niewerbalna jest też bardzo ważna i potrzebna w życiu każdego człowieka. Wychowankowie losowali kolejno z trzech kategorii hasła do prezentowania gestami, mimiką – bez użycia głosu i dźwięku.
Praktyczna nauka zawodu w Moraczewie
W dniu 31 marca w ramach praktycznej nauki zawodu klasa I-II policealna odwiedziła zaprzyjaźnione gospodarstwo Państwa Wiśniewskich w Moraczewie. Celem naszej wizyty były obserwacje zabiegów agrotechnicznych oraz rodzaje i budowa maszyn do wykonywania prac w produkcji roślinnej na gruntach ornych i użytkach zielonych. Budząca się wiosna zachwyciła nas swoim urokiem.
Mali ogrodnicy
Uwielbiamy, kiedy wiosna budzi się do życia i wkoło robi się zielono. W miesiącu kwietniu nasze przedszkolaki zabawiły się w małych ogrodników. Na początek zasiały zboże, które wykiełkowało bardzo szybko i do dzisiaj cieszy swym soczystym kolorem nasze oczy. Na tydzień przed świętami mali ogrodnicy zasiali rzeżuchę, której zapach roznosił się w całej sali, pobudzając zmysł węchu a później w rodzinnym gronie zawitała na świątecznym stole.
Wiosenne inspiracje
Wiosna i Wielkanoc to wyjątkowa okazja do rozwijania umiejętności manualnych i kreatywności u dzieci. Nasze przedszkolaki w tym czasie malowały kurki i makaronowe motyle, lepiły pisanki z plasteliny, robiły baranki z waty, a za pomocą foli bąbelkowej i gąbki stworzyły świąteczne króliczki. Natomiast popcorn i włóczka zostały wykorzystane do stworzenia wiosennego drzewa. Nasze skrzaty uwielbiają zajęcia manualne a widok ich prac cieszy nasze oczy i wszystkich odwiedzających nasze przedszkole. Aby tradycji stało się za dość tuż przed świętami przedszkolaki malowały pisanki i tego samego dnia wielkiego psikusa zrobił im wielkanocny zajączek, który pochował im wiklinowe koszyczki z łakociami, ale szukanie ich po pomieszczeniach przedszkola wywołało mnóstwo radości i zapewniło dobrą zabawę.
AKADEMIA ODPADOWA W NASZEJ SZKOLE
W ramach Kampanii edukacyjna pod nazwą : AKADEMIA ODPADOWA, skierowanej do uczniów klas IV , która jest kontynuacją trwającej od 2014 r. Kampanii edukacyjnej pn,. „Kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów szkół podstawowych z terenu Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego”, uczniowie klas IV-VI naszej szkoły 12 kwietnia 2017 roku wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się m. in. jak prawidłowo segregować odpady, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi takimi jak przeterminowane leki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czy zużyte baterie, a także jak działa system gospodarowania odpadami na terenie Związku. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik warsztatów otrzymał małe, przydatne upominki z logo zachęcającym do segregowania odpadów. W najbliższym czasie ci sami uczniowie wezmą też udział w kolejnym etapie Kamapnii, jakim jest konkurs pn. NIE MARNUJĘ – WYKORZYSTUJĘ! BRZYDKIE ŚMIECI – ŁADNE RZECZY polegający na stworzeniu z odpadów przedmiotu do dekoracji domu.