Obowiązek Informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy:
Załatwianie spraw administracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie
Na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie rodzic i osoby z zewnątrz mogą wejść tylko w bardzo pilnej sprawie,
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania z Sekretariatem Ośrodka. Wszystkie sprawy prosimy w miarę możliwości załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje przestrzeganie procedur zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Wszyscy interesanci proszeni są o wpisanie swoich danych w sekretariacie Ośrodka w rejestrze wejść do szkoły osób z zewnątrz.
Tel. 65 538 85 92 e-mail : soswry@wp.pl
REKRUTACJA 2020/2021
SPECJALNY OŚRODEK
SZKOLNO – WYCHOWAWCZY
w Rydzynie prowadzi w sposób ciągły rekrutację dzieci i młodzieży do następujących typów szkół:
LINKI - szczegółowe informacje o szkołach
Warunkiem dot. przyjęcia do OSW jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na:
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim
- niedosłuch,
- autyzm, zespół Aspergera
- niepełnosprawności sprzężone
Wszelkie informacje odnośnie rekrutacji uzyskają Państwo
w sekretariacie Ośrodka w Rydzynie
nr tel. 65 538 85 92
Zapraszamy!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
”Uczymy się segregować śmieci z Kubą i Bubą”
Projekt czytelniczo-edukacyjny realizowany przez klasę III – IV SPS. W kwietniu i maju podczas spotkań w bibliotece szkolnej oraz zajęć rozwijających kreatywność, dzieci poznawały przygody rodzeństwa Kuby i Buby z książki Grzegorza Kasdepke. Bohaterowie uczyli ich, co to znaczy sprzątać świat i jak prawidłowo segregować śmieci. Dzięki tej pouczającej lekturze uczniowie zrozumieli, że o Ziemię trzeba dbać, bo w przeciwnym razie, będzie wyglądała jak jedno wielkie wysypisko śmieci. Opowiadania te niezmiernie przypadły do gustu młodym czytelnikom. Niezwykłe przygody rozbudziły wyobraźnię naszych wymagających słuchaczy, którzy z wielkim zainteresowaniem śledzili losy kolorowych bohaterów.
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O MITACH GRECKICH
28 maja 2018 roku w szkole dla słabosłyszących i niesłyszących odbył się Konkurs Wiedzy o Mitach Greckich. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Uczestnicy pisali najpierw test, który wyłonił zwycięzcę, a następnie odbyła się dogrywka o miejsce drugie i trzecie.
I miejsce zajęła uczennica klasy III gimnazjum – Natalia Mika,
II miejsce zajął uczeń klasy II gimnazjum – Dawid Mikołajczak,
III miejsce przypadło uczennicy klasy II gimnazjum – Natalii Maćkowiak. Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom wiadomości. Różnice punktowe były niewielkie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy za rok. Organizatorki konkursu: pani Marzena Rybak i pani Andżelika Leciejewska
Dolny Śląsk – szukamy śladów wspólnej przeszłości
Dużo się działo podczas tegorocznej wymiany uczniów GBV Guben/Cottbus i SOSW Rydzyna. Wyruszyliśmy na Dolny Śląsk żeby zwiedzić Kłodzko i Wrocław, a w Rydzynie, podczas Festiwalu Zdrowia, wspólnie promowaliśmy zdrowy tryb życia. Przez pięć dni w maju, gościliśmy w naszym Ośrodku grupę uczniów z partnerskiej szkoły GBV Guben/Cottbus w Niemczech. Projekt związany był z poznawaniem ważnych miejsc Dolnego Śląska, jego historii, zabytków, ale też teraźniejszości miast, ich atmosfery i otwartego charakteru. Skupiliśmy się na zwiedzaniu Kłodzka i Wrocławia.
Czytaj więcej: Dolny Śląsk – szukamy śladów wspólnej przeszłości
DBAMY O KSIĄŻKI - SPOTKANIE W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W RYDZYNIE
Dnia 21 maja 2018 roku, grupa I chłopców oraz I i II dziewcząt uczestniczyła w spotkaniu bibliotecznym pod hasłem JESTEM ODPOWIEDZIALNYM CZYTELNIKIEM – DBAM O KSIĄŻKI. Podczas zajęć , które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Rydzynie, młodzież utrwaliła sobie wiedzę dotyczącą przestrzegania zasad dbania o książki. Pani bibliotekarka pokazała uczestnikom spotkania etapy prawidłowego owijania książki , po czym nastąpiły ćwiczenia praktyczne. Młodzież zaprezentowała swoje wytwory, które cyklicznie były wykonywane podczas zajęć świetlicowych w Ośrodku. Były to projekty okładek, zakładki do książek , okładki wykonane z szarego papieru. Chłopcy z grupy VII przygotowali REGULAMIN POSZANOWANIA KSIĄŻKI, który został szczegółowo omówiony z uczestnikami spotkania. Młodzież na zakończenie zajęć przekazała na ręce pani bibliotekarki zestaw ekologicznych pojemników na artykuły piśmiennicze oraz biurowe. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
W "Zaczarowanym Świecie"
Promujemy książki o zdrowiu
W dniu Festiwalu Zdrowia również biblioteka szkolna przełączyła się do promocji zdrowia oraz czytelnictwa i "wyszła" naprzeciw wielbicielom literatury poprzez prezentację książek, które dotyczą szeroko pojętego zdrowego trybu życia oraz kultury. Dobre wychowanie czyni z nas ludzi kulturalnych, budzących sympatię i szacunek. Te wszystkie nawyki powinny być zakorzenione i wpajane od dzieciństwa. Książki nadal są cennym źródłem sztuki dobrego wychowania, pomocą w wychowaniu na mądrego, rozumiejącego i szanującego innych dziecka. Plakaty promujące czytelnictwo stały się również elementami wystawy umiejscowionej holu szkoły.
Poznajemy historię Powstania Wielkopolskiego
W kwietniu i maju uczniowie klasy III gimnazjum wraz z Panią Lesławą Wardęgą realizowali projekt " Poznajemy historię Powstania Wielkopolskiego". 26 kwietnia odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie zapoznali się z księgozbiorem związanym z tematyką Powstania Wielkopolskiego. Uczniowie przeglądali książki, opracowania historyczne i albumy okolicznościowe. Odczytywali również fragmenty wskazane przez nauczyciela, robili notatki. Bardziej interesujące pozycje książkowe wypożyczyli, by w dalszym etapie projektu móc z nich korzystać. Szczególną uwagę poświęcili sylwetce patrona naszej szkoły i jednocześnie powstańca- Franciszkowi Ratajczakowi. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali na lekcji języka polskiego gdzie redagowali list, w którym polecali rówieśnikom książkę poświęconą tematycznie z Powstaniem Wielkopolskim.
„Grunt to dobre wychowanie" -projekt edukacyjno-czytelniczy
Kulturalnego człowieka możemy bez trudu poznać po jego zachowaniu, sposobie ubierania się, czy też wysławiania. Dobre maniery, savoir-vivre, to nic innego jak serdeczność, uprzejmość i życzliwość dla innych. Podczas Festiwalu Zdrowia uczniowie klas II gimnazjum zaprezentowali przedstawienie artystyczne, pt." Grunt to dobre wychowanie", na podstwawie wierszy Jana Brzechwy. Utwory poety w humorystyczny i bardzo „lekki” sposób niosą poważną treść: warto być grzecznym, gościnnym, zgodnym, schludnym i czystym. Bądźmy więc kulturalni, a poznane zasady stosujmy na co dzień. Wszyscy aktorzy doskonale odegrali swoje role, a całości dopełniały piosenki oraz układ taneczny. Oby ten klimat i dobre maniery zostały w naszych uczniach na długo!
„Festiwal Zdrowia” - Nasza droga ku zdrowiu...
17 maja 2108 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Rydzynie odbuł się „Festiwal Zdrowia". Był on podsumowaniem kilkuletniej pracy Ośrodka w Programie „Szkoła Promująca Zdrowie”. Nasza szkoła od wielu lat promuje zasady zdrowego stylu życia i podejmuje liczne działania z zakresu edukacji zdrowotnej prowadzone w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Edukacja zdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Uczestniczymy w wielu programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. W listopadzie 2011 roku Kapituła powołana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu przyznała Ośrodkowi Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Szkoła została włączona do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
Czytaj więcej: „Festiwal Zdrowia” - Nasza droga ku zdrowiu...
Bajkowisko 2018
16 maja 2018 r. grupa ponad 30 uczniów wraz z opiekunami uczestniczyła w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w imprezie zatytułowanej „Bajkowisko 2018”. W czasie imprezie znane osoby: m.in. dyrygentka Agnieszka Duczmal, aktorzy: Agnieszka Rózańska, Michał Grudziński i Aleksander Machalica oraz dziennikarz TVP Tomasz Wolny czytali bajki małym gościom zgromadzonym na widowni. Śmiechu i uśmiechu na twarzach dzieci było co niemiara. Za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Poznania dziękujemy paniom z leszczyńskiego Lions Club.