Obowiązek Informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy:
Załatwianie spraw administracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie
Na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie rodzic i osoby z zewnątrz mogą wejść tylko w bardzo pilnej sprawie,
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania z Sekretariatem Ośrodka. Wszystkie sprawy prosimy w miarę możliwości załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje przestrzeganie procedur zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Wszyscy interesanci proszeni są o wpisanie swoich danych w sekretariacie Ośrodka w rejestrze wejść do szkoły osób z zewnątrz.
Tel. 65 538 85 92 e-mail : soswry@wp.pl
REKRUTACJA 2020/2021
SPECJALNY OŚRODEK
SZKOLNO – WYCHOWAWCZY
w Rydzynie prowadzi w sposób ciągły rekrutację dzieci i młodzieży do następujących typów szkół:
LINKI - szczegółowe informacje o szkołach
Warunkiem dot. przyjęcia do OSW jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na:
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim
- niedosłuch,
- autyzm, zespół Aspergera
- niepełnosprawności sprzężone
Wszelkie informacje odnośnie rekrutacji uzyskają Państwo
w sekretariacie Ośrodka w Rydzynie
nr tel. 65 538 85 92
Zapraszamy!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
"Zielona Szkoła" w Nadleśnictwie Karczma Borowa w Lesznie
VI Festiwal Piosenki „Śpiewaj z nami”
6 czerwca 2018 roku grupa uczni ów z naszej szkoły uczestniczyła w VI Festiwalu Piosenki „Śpiewaj z nami” ,który odbył się w Garzynie. Organizatorem festiwalu był Zespół Szkół Specjalnych w Górznie. W festiwalu wzięli udział uczniowie Szkół Specjalnych z Leszna, Brzezia, Rawicza, Wschowy, Górzna i po raz pierwszy ze Śremu, i Jarocina. Reprezentantami naszej szkoły był Kacper Esner z klasy VI, który świetnie poradził sobie z trudnościami znanej wszystkim piosenki „Mydelko Fa” oraz uczniowie klasy IV: Adam i Wojciech Klabik, Nikodem Cwojdziński, Alan Przybylski, Wiktor Bateńczyk i Maksymilian Wojciechowski. Zaśpiewali oni zespołowo piosenkę pt.: „Entliczek- Pentliczek”, za którą otrzymali nagrodę „Za ogólny wyraz artystyczny”. Wszyscy uczestnicy wyjechali z festiwalu z pełnymi torbami nagród, piękym pucharem i dużą dawką humoru. Całą drogę powrotną towarzyszyła im piosenka na ustach. Radość z pierwszego ich sukcesu tego typu była ogromna!
DELI Park PODBITY
"Edukacja i rozrywka" - pod takim tytułem w ramach współpracy Fundacji oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Rydzynie, zabraliśmy grupę dzieci na wycieczkę do Parku rozrywki "Deli Park".Zamiast w szkolnych murach dzieci mogły przejść przez lekcję przyrody w wspaniałym otoczeniu parku. Zwiedzić mini zoo, dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o prehistorycznych zwierzętach oraz pospacerować w podniebnej Eko-Wiosce.
Po edukacyjnych wyprawach przyszedł czas na pyszny obiad oraz zabawę na dmuchanych zamkach
Wycieczka do zakładu przemysłowego Lebronze – alloys Poland Sp. z o. o. w Rydzynie
W czwartek, 7 czerwca 2018 roku uczniowie klas IV – VI i II gimnazjum ze szkoły dla słabosłyszących i niesłyszących odwiedzili zaprzyjaźniony zakład przemysłowy Lebronze – alloys, który mieści się przy ulicy Przemysłowej w Rydzynie. Uczniowie mieli okazję poznać zawody związane z obróbką metali, z ciekawością obserwowali jak przebiega proces produkcyjny wytwarzania elementów z brązu i miedzi. Zabezpieczeni w fartuchy i okulary ochronne obserwowali pracę na różnych stanowiskach. Poznali również zastosowanie rysunku technicznego oraz mieli okazję spróbować samodzielnie wykonać prostą operację technologiczną montażu. Na koniec wszyscy otrzymali drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Lebronze - alloys
Czytaj więcej: Wycieczka do zakładu przemysłowego Lebronze – alloys Poland Sp. z o. o. w Rydzynie
Wycieczka do kina
W dniu 05 czerwca klasy I-III,IV-VI i II gimnazjum szkoły dla dzieci i młodzieży słabosłyszącej i niesłyszącej wraz z wychowawczyniami Paniami Marzeną Rybak, Beatą Dębowicz i Moniką Topczak wyjechały na wycieczkę do leszczyńskiego kina Cinema 3 d na film"Bella i Sebastian 3". Przepiękny, wzruszający film o wielkiej przyjaźni chłopca z psem na pewno długo zostanie w pamięci uczniów.
Poznajemy tajniki roślin
Zadania miłośników przyrody muszą być często rozłożone w czasie ze względu na warunki atmosferyczne. Zimą uczniowie poznawali tajniki roślin użytecznych człowiekowi i wykonywali obrazki z suszonych kwiatów. Przygotowywali także prasy do suszenia roślin, po to by gdy wiosna wybuchnie kwiecień wyjść na łąki z tyłu ośrodka i dokonać pierwszych zbiorów. Na podstawie tzw. kluczy do oznaczania roślin określali nazwę i cechy rośliny. Zasuszone w prasach rośliny będą podstawą zielnika roślin z najbliższego otoczenia naszej szkoły.
Zielona Szkoła - Boszkowo
Nasi dzielni podróżnicy .....tak można by nazwać uczniów klas I-II C i III AiB, którzy w dniach 24.05 - 25.05 wyjechali na Zieloną Szkołę do Boszkowa. Dzieci w tym czasie miały okazję do rozwijania swoich umiejętności społecznych w typowych sytuacjach życiowych. Podczas wspólnych spacerów, zabaw i pracy zdobywały wiedzę na temat świata nas otaczającego. Na zajęciach w Chatce Pradziadka dowiedziały się jak nasi dziadkowie i babcie kiedyś kosili siano, wyrabiali chleb, masło i inne produkty .....sami mieli okazje przygotować smaczne masełko, bułeczki, spróbować pyry z gzikiem, pobawić się i potańczyć przy dźwiękach muzyki ludowej. Nauczyciele i opiekunowie podczas wspólnie spędzonej nocy wzmocnili więzi ze swoimi uczniami. Zadowolone i uśmiechnięte dzieci następnego dnia pociągniemy PKP wróciły do swoich rodziców.
Lekcje kultury z Kubusiem Puchatkiem
W maju świetlica szkolna przyłączyła się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa-realizowaliśmy projekt: „Lekcje kultury z Kubusiem Puchatkiem". Raz w tygodniu wspólnie czytaliśmy opowiadania, w których miś uczył dzieci jak: przebaczać, mówić przepraszam, naprawiać błędy, czy być dobrym pryzcielem. Historie te pokazały, że należy być dobrym, uczynnym i kulturalnym, bo w przeciwnym razie trudno będzie nam znaleźć przyjaciół. Stały się też inspiracją do opowiadania własnych przeżyć. Dzieci wykorzystując swoje zdolności plastyczne wykonywały portrety bohaterów książek jak również plakaty propagujące kulturalne zachowanie. Wspólne zajęcia wzmocniły zainteresowanie i aktywność czytelniczą uczniów. Pokazały, że książka może być inspiracją do twórczych zabaw i efektywnego spędzania wolnego czasu.
Motyw wody w literaturze i sztuce
„Motyw wody w literaturze i sztuce”, to kolejny projekt czytelniczo-edukacyjny, który z klasą VI-VII realizowała polonistka Pani Lesława Wardęga. W kwietniu uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną, by znaleźć w księgozbiorze książki- lektury oraz słowniki, które wykorzystali przy realizowanym projekcie. Po przekazaniu przez nauczyciela najistotniejszych informacji, uczniowie wyszukali interesujące ich pozycje np. "Mitologię Greków i Rzymian"," Balladynę", "Latarnika", sonety Adama Mickiewicza, książkę "Stary człowiek i morze". Potrzebne hasła objaśniali korzystając z encyklopedii i Słownika języka polskiego. Podczas spotkania w bibliotece udało się uczniom aktywnie zaangażować się w pracę w grupie.
W kolejnych etapach projektu na podstawie wybranej literatury sporządzali krótkie opisy utworów oraz wyszukiwali w internecie ilustracje obrazujące motyw wody w danym utworze. Końcowym efektem projektu było wspólne stworzenie plakatu, który w sposób bardzo efektowny przedstawia realizację całego przedsięwzięcia.