Obowiązek Informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy:
Załatwianie spraw administracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie
Na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie rodzic i osoby z zewnątrz mogą wejść tylko w bardzo pilnej sprawie,
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania z Sekretariatem Ośrodka. Wszystkie sprawy prosimy w miarę możliwości załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje przestrzeganie procedur zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Wszyscy interesanci proszeni są o wpisanie swoich danych w sekretariacie Ośrodka w rejestrze wejść do szkoły osób z zewnątrz.
Tel. 65 538 85 92 e-mail : soswry@wp.pl
REKRUTACJA 2020/2021
SPECJALNY OŚRODEK
SZKOLNO – WYCHOWAWCZY
w Rydzynie prowadzi w sposób ciągły rekrutację dzieci i młodzieży do następujących typów szkół:
LINKI - szczegółowe informacje o szkołach
Warunkiem dot. przyjęcia do OSW jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na:
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim
- niedosłuch,
- autyzm, zespół Aspergera
- niepełnosprawności sprzężone
Wszelkie informacje odnośnie rekrutacji uzyskają Państwo
w sekretariacie Ośrodka w Rydzynie
nr tel. 65 538 85 92
Zapraszamy!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
"Mirabelka-kiełkująca historia"
W środę grupa uczniów z naszej placówki udała się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Lesznie, gdzie uczestniczyła w inspirujących warsztatach czytelniczych na podstawie książki "Mirabelka-kiełkująca historia". Wysłuchaliśmy fragmentu opowieści, która rozbudziła nasze zainteresowanie historią Polski oraz przyłączyliśmy się do świętowania 100-lecia Niepodległości poprzez rozmowy na temat tego ważnego wydarzenia, a także tworzenie plakatów o tematyce niepodległościowej. Mieliśmy również okazję zobaczyć ogromny ksiegozbiór biblioteki. Na zakończenie wizyty każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w zajęciach.
Poranki z legendą
We wrześniu i październiku w ramach akcji promujących czytelnictwo uczniowie klas I-III raz w tygodniu mieli okazję poznawać ciekawe legendy dotyczące naszego kraju. Z uwagą i wielkim zainteresowaniem słuchali czytanych przez nauczycieli opowieści: "Legendy o Lechu i orle białym", "Legendy o Warsie i Sawie", "O smoku wawelskim", "Legendy o złotej kaczce". Dzieci przypomniały sobie miedzy innymi legendarne początki państwa polskiego, pochodzenie nazwy „Warszawa”. Zwrócono uwagę na takie cechy charakteru jak: odwaga, dzielność, pomysłowość i zaradność oraz wrażliwość na potrzeby drugiej osoby. Każdy "Poranek z legendą" wzbogacony został o elementy: plastyczne, ruchowe bądź teatralne. Akcja czytelnicza wprowadziła dzieci w piękny, nieznany świat, a tym samym zachęciła do samodzielnego sięgania po książkę.
„Rocznica Polskiej Chwały”
Program „Rocznica Polskiej Chwały” obejmuje propozycje zadań związanych z obchodami 100 Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Honorowy patronat nad programem sprawuje : Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Komendant Chorągwi Wielkopolskiej ZHP w Poznaniu i Burmistrz Nowego Tomyśla.
Realizując wybrane zadania przez koordynatora (E .Marciniak) ze swoją grupą roboczą wychowankowie z grup : I, II dziewcząt i III chłopców wykonywali zadania, doskonalili swoje umiejętności , konieczne do zaliczenia : były to zajęcia z majsterki –wykonanie gazetek tematycznych, , ćwiczyli podstawy musztry; ustawianie w szeregu, dwuszeregu.. W ramach odwiedzania swojej „Małej Ojczyzny” odszukali w Rydzynie miejsca historyczne, które uwiecznili na zdjęciach.. Kolejne działania do realizacji są w fazie przygotowawczej i będą kolejno wykonywane , by pomyślnie grupa zakończyła program.
„NASZE SPOTKANIA Z BAJKAMI I BAŚNIAMI ”
Uczniowie klas I-IV od października do grudnia uczestniczą w projekcie czytelniczym „NASZE SPOTKANIA Z BAJKAMI I BAŚNIAMI ”w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa". Głównym jego celem jest wprowadzenie dzieci w świat bajek i baśni, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, rozwijanie ich wyobraźni oraz uwrażliwienie na dobro i zło. Nauczyciele cyklicznie przez cały czas trwania projektu zabierają swoich wychowanków w bajkowe podróże. Tym razem klasa I-III uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych, podczas których poznała historię Kopciuszka. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanej opowieści, układały puzzle ilustrujące fragmenty bajki oraz wspólnie tworzyły plakat przedstawiający historię Kopciuszka.
Wycieczka tematyczna – zwiedzanie Śląska
W dniach 09 – 11.10.2018r. odbyła się integracyjna wycieczka pod hasłem „zwiedzanie Śląska”. Udział w niej brało pięciu naszych uczniów zrzeszonych w klubie olimpiad specjalnych Sami Swoi Rydzyna: (Marlena Kaźmierczak, Bartosz Jarczewski, Kacper Oscenda, Kamil Adamczak i Kamil Toporowicz)
W programie wycieczki było:
9.10.2018r.- zwiedzanie zamku w Mosznej, nauka kaligrafii, lekcje eliksirów, szlak śląskiej Godki w Katowicach (wierzenia, tradycje, postacie z śląskich legend: utopek, bebok, heksa, skarbnik, itp.).
10.10.2018r.- Katowice osiedle Nikiszowiec (aktywne zwiedzanie osiedla, śląskie gry i zabawy), zajęcia rekreacyjno-sportowe na kręgielni Galaktyka Katowice, zwiedzanie sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (uczestnicy wykonywali drobne prace górnicze za pomocą ręcznych narzędzi oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy.
11.10.2018r. –zwiedzanie największych Warsztatów Terapii Zajęciowej Ruda Śląska w Polsce (uczestnicy zwiedzili 26 pracowni w których brali aktywny udział w zajęciach).
Opiekun
Zdzisław Dudka
MALI CZYTELNICY
Czytanie książek sprawia wiele przyjemności. Przekonali się o tym uczniowie klasy II – III. Doskonalą systematycznie technikę czytania pracując z sympatycznym Misiem Bruno. Korzystają ponadto ze zbiorów biblioteki szkolnej, która wzbogaciła się w liczne książki ze środków otrzymanych w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa." Uczniowie wypożyczyli ostatnio pozycję Carla Collodiego: „Pinokio”. Po zapoznaniu się z losami drewnianego pajacyka, przedstawiali scenki z użyciem marionetek. Zabawa w teatr pozwoliła im jeszcze lepiej zrozumieć lekturę.
Wycieczka do Bowling Club
Dnia 18.10.2018r. w ramach projektu „Sport moją pasją” grupa IV chłopców pojechała na wycieczkę do Bowling Club w Lesznie. Celem wycieczki było pokazanie jak można spędzać wolny czas na sportowo oraz że bowling jest dyscypliną sportową, którą z powodzeniem może uprawiać każdy.
Pierwsze chwile gry dla niektórych okazały się trudne, lecz po krótkim czasie wychowankowie nabrali wprawy i świetnie się bawili.
Czas spędzony na bowlingu upłynął w zaciętej, ale sportowej rywalizacji. Z żalem musieliśmy opuścić kręgielnię. Po zmaganiach sportowych udaliśmy się do restauracji McDonald, aby uzupełnić stracone kalorie.
Wspólny wyjazd był doskonałą okazją na integrację wychowanków, utrwalenie zasad „zdrowej rywalizacji”, a także aktywne spędzenie wolnego czasu w gronie kolegów.
Wycieczka do lasu
W środę 17 października 2018 roku wychowanki z grupy I dziewcząt i koledzy z grupy IV chłopców razem z p. Elą wybrały się do lasu w Rydzynie na grzybobranie. Przed wycieczką omówione zostały zasady bezpiecznego poruszania się w miejscach publicznych i zachowania się w lesie. Ponadto przypomnieliśmy sobie gatunki grzybów jadalnych (ich wygląd). Wycieczka była super udana, ponieważ pogoda była idealna na grzybobranie, a i do wiaderka „wskakiwały” nam same grzyby. Królem grzybobrania został Kamil.
INFORMACJA
Stowarzyszenie "Podaruj Dzieciom Radość" dnia 1 grudnia 2018
roku organizuje jednodniowy wyjazd do Pragi
na Jarmark Bożonarodzeniowy.
Koszt 90 zł od osoby (w tym przejazd autokarem, ubezpieczenie).
Wspomnienie o Wielkim Polaku
W środę 17.10.2018 r. w grupie I dziewcząt odbyły się zajęcia otwarte na temat: „Wspomnienie o Wielkim Polaku- Janie Pawle II”. Efektem końcowym było wykonanie gazetki tematycznej, na której są prace wychowanków: z grupy I dziewcząt, grupy II , III, IV i V chłopców.
Wszystkim uczestnikom zajęć serdecznie dziękuję za udział i ogromne zaangażowanie.