Obowiązek Informacyjny
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy:
Załatwianie spraw administracyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie
Na teren Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie rodzic i osoby z zewnątrz mogą wejść tylko w bardzo pilnej sprawie,
po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu spotkania z Sekretariatem Ośrodka. Wszystkie sprawy prosimy w miarę możliwości załatwiać drogą mailową lub telefoniczną.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obowiązuje przestrzeganie procedur zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.
Wszyscy interesanci proszeni są o wpisanie swoich danych w sekretariacie Ośrodka w rejestrze wejść do szkoły osób z zewnątrz.
Tel. 65 538 85 92 e-mail : soswry@wp.pl
REKRUTACJA 2020/2021
SPECJALNY OŚRODEK
SZKOLNO – WYCHOWAWCZY
w Rydzynie prowadzi w sposób ciągły rekrutację dzieci i młodzieży do następujących typów szkół:
LINKI - szczegółowe informacje o szkołach
Warunkiem dot. przyjęcia do OSW jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na:
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym, głębokim
- niedosłuch,
- autyzm, zespół Aspergera
- niepełnosprawności sprzężone
Wszelkie informacje odnośnie rekrutacji uzyskają Państwo
w sekretariacie Ośrodka w Rydzynie
nr tel. 65 538 85 92
Zapraszamy!
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Nasz ośrodek, jak co roku, obchodził uroczyście to ważne święto. W całej szkole oraz internacie zawisły okolicznościowe gazetki, uczniowie na zajęciach wykonywali prace związane z narodowymi symbolami oraz ćwiczyli śpiewanie Hymnu Polski. 8 listopada odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie zaśpiewaliśmy cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, włączając się tym samym do akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Następnie wychowankowie internatu zaprezentowali występ artystyczny pt. „Leć, biały orle, leć” przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Marciniak, p. Krystyny Prentczyńskiej, p.Wioletty Domichowskiej, p. Krzysztofa Klupscha, p. Zbigniewa Krzyżosiaka oraz p. Leszka Cieślińskiego. Piękna recytacja wierszy patriotycznych i wspólne śpiewanie polskich pieśni narodowych: m.in. „Rota”, „Wojenko, wojenko”, „My pierwsza brygada” czy „Przybyli ułani” pozwoliło przybliżyć nam polską historię i uczcić bohaterstwo naszych przodków. Nad wszystkim górował orzeł biały w koronie, który miał rozpostarte skrzydła i symbolizował wolną i suwerenną Ojczyznę.
Wizyta w gabinecie stomatologicznym
„Aby zdrowy uśmiech mieć trzeba tylko chcieć!” Pod takim hasłem klasa II - III C wybrał się do gabinetu stomatologicznego. Pan doktor Laskowski pokazał naszym uczniom gabinet a przy okazji skontrolował ząbki naszych chłopaków. Jak widać na zdjęciach było bardzo sympatycznie. Dziękujemy ☺️
Przedstawienie „Kopciuszek”
Klasy I – II SPA i II SPU zostały zaproszone do Szkoły Podstawowej w Kaczkowie, gdzie dzieci z grupy przedszkolnej Stokrotki wystąpiły dla nas z przedstawieniem pt. „Kopciuszek”. Z dużym zaciekawieniem i podziwem oglądaliśmy występ, podczas którego młodzi aktorzy w pięknych strojach, z wielkim przejęciem, odgrywali swoje role. Po spektaklu była okazja do wspólnych zabaw i poczęstunku.
Dziękujemy Stowarzyszeniu „Podaruj Dzieciom Radość” za wsparcie finansowe naszego wyjazdu.
Pracowita jesień w grupie „Motylki”
Wspólne zabawy, ciekawe zajęcia i nawiązanie nowych przyjaźni w taki sposób mijają dni w przedszkolnej grupie. W tym roku piękna, słoneczna pogoda sprzyjała pobytom na naszym placu zabaw i długim spacerom. Różnorodne jesienne dary to doskonały materiał aby wszystko znaleźć w najblizszym otoczeniu, a tym samym można wszystkiego dotknąć, wszystko powąchać, zdegustować, poznać kolor, strukturę, smak i kształt. Każdego dnia nasze maluchy sumiennie pracują, rozwijają swoją wyobraźnię i zdolności. Poniżej krótka fotorelacja z życia grupy „Motylki”.
Dary jesieni
Owoce i warzywa to jeden z tematów, który królował w październiku w grupie „Żabek”. Dzieci poznały dary jesienne z sadu i ogrodu. Było sensorycznie, plastycznie, dydaktycznie i kulinarnie. Jesień do doskonały czas na kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania, co też z ogromną radością czynimy.
Dzień Jabłka i Marchewki
31 października br w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jabłka i Marchewki. Jak co roku członkowie Szkolnego Koła PCK przygotowali świeże, zdrowe i pyszne przekąski marchewkowo-jablkowe, którymi częstowali całą społeczność szkolną.
WYCIECZKA DO POZNANIA
29 października młodzież niesłysząca i słabosłysząca wybrała się do samego serca Wielkopolski- Poznania. Realizowaliśmy program innowacji pedagogicznej „Spotkania z kulturą”, w ramach której zwiedzaliśmy Stare Miasto, oglądaliśmy pokaz koziołków poznańskich na ratuszu miejskim, a także braliśmy udział w warsztatach wypieku rogali świętomarcińskich w Rogalowym Muzeum Poznania. Tam w zabawny i ciekawy sposób poznaliśmy historię miasta, tradycje Poznania oraz gwarę wielkopolską.
Ogromne wrażenie wywarła na nas „Brama Poznania”, czyli interaktywne muzeum Ostrowa Tumskiego. Każdy uczestnik otrzymał audioprzewodnik i mógł zwiedzać muzeum wielozmysłowo, korzystać z multimedialnych eksponatów, a także oglądać filmy dydaktyczne wzbogacone o tłumaczenie na język migowy.
Uczniowie zaplanowali wyjazd w szkole na zajęciach Kółka Turystycznego, sprawdzając wcześniej rozkłady jazdy autobusów, pociągów i tramwajów, studiując mapę miasta oraz odwiedzając przydatne strony internetowe muzeów. Na miejscu skorzystaliśmy z oferty Informacji Turystycznej, gdzie wzbogaciliśmy się w ciekawe mapki i foldery o Poznaniu oraz Wielkopolsce.
Wycieczka była okazją do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym Poznania oraz nabycia większego doświadczenia w dziedzinie turystyki.
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych
Już w piątek, 1 listopada, będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Jest to niezwykły czas zadumy i refleksji. Jak każdego roku Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował zbiórkę zniczy oraz pieniędzy na kwiaty, by udekorować groby zmarłych wychowanków oraz nauczycieli. Odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy miejsca pochówku osób związanych z naszą placówką. Zapaliliśmy także znicze na grobach poległych w czasie II wojny światowej cywilów oraz żołnierzy, poświęciliśmy im chwilę zadumy, wspominaliśmy ich historię. Rozmawialiśmy o zmarłych zasłużonych i cenionych w lokalnej społeczności.
Pamiętajmy o tych, których nie ma już wśród nas.
Podsumowanie projektu "BohaterOn włącz historię"
Zakończyliśmy realizację projektu patriotycznego "BohaterOn włącz historię". Przed wysłaniem kartek - laurek do Bohaterów Powstania Warszawskiego zorganizowana została wystawa w świetlicy grupy I dziewcząt. Dużo wykonanych kartek jest zaadresowanych do konkretnych Powstańców. Pozostałe zostaną wręczone Bohaterom wybranym przez organizatorów akcji, czyli Fundację Senorita. Wychowankowie biorący udział w projekcie "BohaterON - włącz historię" są dumni i zadowoleni, że mała cząstka ich patriotyzmu pozwoli oddać hołd żyjącym Bohaterom Powstania Warszawskiego. Dziękuję za udział w projekcie patriotom tym dużym i tym małym. Z tej lekcji historii na pewno każdy z nas wyniesie coś dla siebie. Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego.