Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /sosw/modules/mod_menu/helper.php on line 97
- Wstęp
- Deklaracja dostępności
- Historia szkoły
- Nauczyciele
- Samorząd Uczniowski
- Rada Rodziców
- Współpraca międzynarodowa
- Powiatowy Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka
- Szkoła Promująca Zdrowie
- Projekt "Mój zawód- mój wybór"
- Koło Naukowe "Mali Odkrywcy"
- Procedura zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego
- Sekcja Olimpiad Specjalnych Sami Swoi Rydzyna
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
- Prawa i obowiązki ucznia
- Prawa dziecka
- Bezpieczny internet
- Procedury szkolne
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /sosw/libraries/cms/application/cms.php on line 460
Zespół Szkół Specjalnych
Zespół Szkół Specjalnych
Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. Franciszka Ratajczaka w Rydzynie jest placówką oświatową, która zajmuje się nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Jednostkami organizacyjnymi Ośrodka są:
- Szkoła Podstawowa Specjalna z oddziałami przedszkolnymi, klasami dla dzieci z autyzmem i klasami gimnazjalnymi,
- Szkoła Branżowa I Stopnia z klasami Zasadniczej Szkoły Zawodowej,
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy,
- internat.
Nasza placówka ma bogate tradycje i dysponuje szeroką ofertą oddziaływań dydaktyczno - wychowawczych, która ukierunkowana jest na wszechstronny rozwój każdego ucznia.
Działania edukacyjne wysoko wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej wspomagane są przez pracę:
- pedagoga,
- psychologa,
- logopedę.
Nad zdrowiem uczniów czuwają pielęgniarka i higienistka szkolna oraz lekarz stomatolog.
Proces edukacyjny nastawiony jest na przygotowanie uczniów do satysfakcjonującego wszystkich funkcjonowania w społeczeństwie. Ważną zasadą pracy z uczniem jest indywidualizacja polegająca na dostosowaniu materiału nauczania i wymagań programowych do możliwości rozwojowych dzieci i młodzieży. Wymaga to od całej kadry pedagogicznej pełnej znajomości intelektualnych, psychofizycznych i rodzinnych uwarunkowań ucznia.
W nauczaniu dzieci i młodzieży upośledzonej w stopniu umiarkowanym i znacznym szczególną uwagę zwraca się na rozwój sprawności samoobsługi i zaradności życiowej wychowanków. Szczególnego charakteru nabiera praca w grupie rewalidacyjnej, w której uczniowie są stymulowani pod kątem wielozmysłowego kontaktu z otoczeniem i środowiskiem.
Szkoła , dopasowując programy nauczania do możliwości rozwojowych uczniów, nie zapomina o zajęciach poszerzających ich udział w życiu społeczno-kulturalnym, takich jak: plastyczne, muzyczne, komunikacyjne, europejskie, zdrowotne, ekologiczne i sportowe. Pozwala to wychowankom zdobyć dodatkową wiedzę oraz osiągnąć w tych dziedzinach znaczące sukcesy.
Szkoła wyposażona jest w pracownie przedmiotowe, salę komputerową ze stałym dostępem do Internetu, salę gimnastyczną, siłownię, bibliotekę z czytelnią oraz pracownię gospodarstwa domowego.
Nasza szkoła prowadzi następujące kierunki kształcenia zawodowego:
- kucharz małej gastronomii (możliwość praktycznej nauki zawodu w placówce),
- ogrodnik (możliwość praktycznej nauki zawodu w placówce),
- krawiec (możliwość praktycznej nauki zawodu w placówce),
- malarz,
- stolarz,
- murarz,
- piekarz,
- cukiernik,
- fryzjer,
- stolarz,
- monter instalacji i urządzeń sanitarnych.
Nauka w szkole trwa trzy lata i kończy się egzaminem nadającym kwalifikacje zawodowe w wyuczonym zawodzie.
Szkoła może poszczycić się zdobytymi certyfikatami:
- Certyfikat „ Szkoła z klasą”, przyznany 10 października 2003 roku w ramach akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego
- Certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie”, przyznany 23 listopada 2011 roku przez Kapitułę Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.